"Büszkék vagyunk arra, hogy itt fel lehet építeni egy vízilabda karriert"
- Írta: Mester
- Lábtempó
- Találatok: 11355
Bárány Attilával, az Egri Vízilabda Klub elnökével sok mindenről lehet beszélgetni. Azonban, ha a vízilabda, azon belül is az egri klubélet kerül szóba, akkor megállíthatatlanul ömlik belőle a mondanivaló. Pedig csak egy ártatlannak tűnő, egyszerű kérdéssel indult a beszélgetésünk. Nevezetesen azzal, hogy mit csinál a klubelnök a nyári holtszezonban, vagy éppen mi ad feladatot ilyenkor nyár derekán a klubban? A válasz azonban csak három részben fér el. Az elsőből megtudhattuk, hogy nemzetközi klasszisok jelentkeztek be átigazolási szándékkal, pedig már idejekorán nyilvánosságot látott, hogy változatlan lesz a férfi csapat kerete az új szezonban is. A második rész arról szólt, hogy a női vízilabda nagyon fontos a klub számára, s folyamatos építkezéssel kell újra élcsapattá válniuk a nőknek. Ezúttal pedig az utánpótlás kerül górcső alá.
- Akkor van értelme ilyen csapatokat építeni, amiről eddig beszéltünk a férfiaknál és a nőknél is – mondta az elnök -, ha mögöttük egy nagyon stabil utánpótlásképzés van. Bátran ki merem jelenteni, hogy a jövő generációja ugyanolyan prioritást élvez klubunkban, mint a női és a férfi csapat. Büszkék vagyunk arra, hogy ebben a városban fel lehet építeni egy vízilabda karriert. A fiatalok látják maguk előtt a példaképeket, olimpiai-, világ-, és Európa-bajnokokat, ami megkönnyíti a feladatot.
- Adva vannak ehhez a feltételek, úgy szakmailag, mint akár infrastruktúrában, vagy éppen anyagilag?
- A kérdés összetett, de egy pillanatig nem kell gondolkodnom, a válasz igen. Nézzük az infrastruktúrát: Ennyi vízfelülete egyetlen másik magyar klubnak sincs, mint nekünk, és tudjuk, hogy épül a Bárány-uszoda, amit hamarosan birtokba vehetnek a sportolók. Az elmúlt évek során remek kapcsolat alakult ki az uszodák és a strand üzemeltetőjével az Eger TermálKft. dolgozóival, személy szerint Lugosi Dénes ügyvezető-igazgatóval. Ennek eredménye, hogy a téli hónapokban sátor fedi a strandi úszómedencét, közösen dolgozunk a Bárány felújításán, s a körülményeink évről évre jobbá válnak. Közös eredményünk az is, hogy ma már kormányhatározat van az újabb nagyléptékű fejlesztésről, egy nemzeti úszó és vízilabda centrum kialakításáról. Ha szakmailag nézem a kérdést, akkor mára már elértük azt, hogy a nagypolitika számára is fontosak vagyunk, mert az eddigi eredmények azt mutatják, hogy ide megéri befektetni. Akár a női, akár a férfi csapatainkba minden évben fel tudunk hozni nem egy fiatalt az utánpótlásból. Számtalan, Egerben nevelkedett OB-I -es sztárjátékos játszik más klubokban is. Amikor erről beszélünk nagyon fontos kiemelni, hogy egy rendkívül lelkiismeretes, szakmailag nagy tudással rendelkező, valódi pedagógusokból álló szakembergárda foglalkozik a jövő reménységeivel, a legkisebbektől, az ifjúsági korig. Petrovai Panna, Petrovai Márton, Ráski Lilla a legfiatalabbakkal, vagy Nagy István, Rüll Csaba a lányokkal, Holló Tivadar, Gyulavári Zoltán, Balázs Miklós, Tóth Kálmán pedig egymásnak adják a felnövő generációkat a fiú együtteseknél. Mára már egységes az utánpótlásképzés, ugyan azt tanulják a gyerekek, koruknak megfelelő szinten. Ahogy azonban minden igyekezetünkkel azon vagyunk, hogy egy picit mindig előre lépjünk infrastruktúrában, úgy ez a törekvésünk szakmailag is. Ezért csatlakozik a jövőben ehhez a nagyon komoly szakembergárdához Miroslav Bajin, aki szintén a vízilabda megszállottja.
- Az anyagiakról eddig nem esett szó, pedig feltételezhető, hogy mindehhez komoly erőforrás kell…
- Amikor erről kezdünk beszélni, mindenképpen kiemelném, hogy minden segítséget meg kívánunk adni a szülőknek, hogy gyermekük élsportolóvá válása számukra a legkevesebbe kerüljön. Egerben a legolcsóbb vízilabdát tanulni, itt a legkevesebb a tagdíj, de maximálisan igyekszünk hozzájárulni a nyári edzőtáborokhoz, a külföldi csapatokkal való megmérettetések első élményeihez. Spanyolország, Olaszország, Horvátország nemzetközileg is fejlett vízilabda kultúrával rendelkezik. Ezen a nyáron ezekbe az országokba jutnak el a különböző korosztályú csapataink. De jártak már más földrészeken is. Mindezek számunkra azért nem jelenthetnek pénzkérdést, mert minden igyekezetünkkel azon vagyunk, hogy a legjobb körülményeket biztosítsuk, mert csak így lehet megszerettetni ezt a sportágat.
- Azért a szülők áldozatvállalása sem kicsi…
- Ez biztos, hogy igaz! Ezért is próbálunk mindenben segíteni. Felkészítjük a szülőket is arra, hogy mire számíthatnak az éve során. Elmondjuk, hogy miként kell bánni ezekkel a fiúkkal, lányokkal. Biztosítunk étkezési tanácsadót, pszichológust ha kell. Ugyan úgy kezeljük őket, mint bármelyik profi játékosunkat. Figyelünk a tanulmányi előmenetelükre, az általános iskoláktól, a gimnáziumokon át, egészen a főiskoláig folyamatosan építjük a kapcsolatainkat, együttműködési megállapodásokat kötünk. A szó nemes értelmében komplex nevelőmunkát végzünk. A szülőknek rendszeresen be kell tudjuk mutatnunk, hogy hozzánk nyugodtan elengedheti a gyermekét, mert itt olyan impulzusok érik, olyan példák vannak előtte, ami segíti a felnőtté válás nem könnyű korszakát, s jó kezekben van. Fejlődik, s azáltal, hogy nálunk sportol több lesz, még akkor is, ha tudjuk: nem válhat mindenkiből élsportoló.
Egyszerű, ártatlan kérdéssel indult a beszélgetésünk. Nevezetesen azzal, hogy mit csinál a klubelnök a nyári holtszezonban, vagy éppen mi ad feladatot ilyenkor a nyár derekán a klubban? Rácsodálkoztunk mi is, hogy csak három részben fért el a válasz, s megkockáztatjuk, hogy még csak nem is a teljesség igényével bontottuk ki a témát. Viszont arról megbizonyosodhattunk, hogy ezek a nem látványos, szerteágazó háttérmunkák legalább annyira fontosak, mint amelyek a nagyközönség előtt zajlanak. Mert csak akkor tudunk felszabadultan tapsolni a leglátványosabb összecsapásoknak, egy Hosi csavarnak, egy Hárai gólnak, vagy egy Biros csavart ejtésnek, ha tudjuk ezt a következő szezonban is megtehetjük. Ez az, ami ilyenkor nyár derekán feladatot ad a háttérben dolgozóknak…
(FOTO: Szántó György, archív)