Tavaly ilyentájt, amikor kiderült a férfi Bajnokok Ligájában induló csapatok névsora, mindenki megdöbbent. Nem nevezett ugyanis az azt megelőző kiírás legjobb négy csapata közé került gárdák egyike sem. Többnyire szakmai okokból maradtak távol akkor a legjobbak, de volt olyan csapat – nevezetesen a Vasas -, amelyik nem volt képes finanszírozni az európai porondon való szereplést. Akár szakmai, akár anyagi okokról beszélünk, már ennek komoly figyelmeztető jelnek kellett volna lennie a sportág nemzetközi irányítói számára.
Mintha otthon felejtették volna a vonósnégyesből a brácsást – írtuk akkor. Ám mégis olyan BL-t rendeztek – köszönhetően elsősorban a résztvevő csapatoknak –, hogy még a vájtfülűeknek sem tűnt fel a „brácsás” hiánya. A szakma persze nem hallgatott. Egyfolytában ostromolták a LEN vezetőit, változást sürgetve a lebonyolításban, az anyagi terhek megosztásában, a közönség még jobb kiszolgálásában, a szakmai szempontok figyelembe vételében.
Belgrádban össze is ült minden érintett. Nemzeti szövetségek vezetői, klubelnökök, LEN vezetők. Végül abban maradtak, hogy a nemzeti szövetségek első emberei összegyűjtik a klubok véleményét és írásban elküldik a LEN központba észrevételeiket. A mi részünkről Dr. Kemény Dénes az MVLSZ elnöke ezt meg is tette. Mindhiába! Mintha semmi nem történt volna.
Több újságíró, s nem egy szurkoló már hetek óta azzal a kérdéssel bombázta Bárány Attilát az aktuális magyar bajnok ZF-Eger klubelnökét, hogy vajon indul-e a férfi és a női csapatunk a BL-ben a 2013-2014-es kiírásban? Mindig az a válasz érkezett, hogy szeretnénk, de nem tudjuk a feltételeket, még nincs meg a végleges kiírás, fogalmunk sincs milyen lesz a lebonyolítás, kik lesznek a részvevők, mibe kerül mindez. Magyarul csak annyi volt biztos sokáig, hogy ebben a szezonban is vízzel telt medencében játszanak majd a csapatok. Levelek sokaságát küldte az illetékes LEN vezetőknek, ami után elkezdték csepegtetni a tudnivalókat. Többek között azt, hogy az eddigi 1000 eurós nevezési díjat felemelték 4500 euróra. Igaz, már nem a kluboknak kell fizetni majd a játékvezetők útiköltségeit. Ez úgy nagyjából még rendben is van.
Egyszer csak azonban jött egy információ a legjobbaknak járó szabadkártyáról. Ez azt jelenti, hogy aki a nevezési díjon felül befizet még 25500 eurót, s az elmúlt tíz évben az élmezőnyben szerepelt, vagyis kupainduló volt, az megvásárolhatja a legjobb 12-be való bekerülést. Erre hét csapatnak adtak lehetőséget – köztük első körben nem volt magyar -, a nyolcadik pedig a végső döntőt megrendező gárda automatikusan. Mégis, hogy lehet ide bekerülni a fizetésen kívül? Vaskos követelményeknek megfelelve. Ilyeneknek, mint például: meghatározott színvonalú uszoda, a nemzeti bajnokság első három helyezettje között kell lenni, vállalni kell a következő két évben is ezen összeg befizetését, valamint olyan szintű csapat szerepeltetését, ami szintén garantálja a nemzeti bajnokság élmezőnyét, stb.
Mik az előnyök? Az még teljességgel bizonytalan. Talán visszaosztanak majd az élmezőny tagjainak valamennyi pénzt, ami esetleg még jó szereplés esetén fedezheti is a BL induló klub költségeit. Szerződés, részletes ismertetése az új rendszernek, vagy így augusztus közepe felé elvárható versenykiírás – semmi. Hogy mikor lesz – ki tudja?!
Mindenesetre Bárány Attila kitartó érdeklődésének az lett az eredménye, hogy a ZF-Eger felkerült azon kiváltságosok listájára, akik megvásárolhatják az élmezőnyt. Pedig a klubelnök elmondta – legutóbb a barcelonai VB-n beszélgetés közben -, s le is írta, hogy nekünk a nevezési díjon felül jelenleg nem áll rendelkezésünkre 25500 euró. Hozzátette azt is, hogy esetleg akkor érdekel bennünket mindez, persze a részletek tisztázását követően, ha december 31-ig fizetési haladékot kapunk. Mert olyan nincs, hogy fizessünk valamiért, aztán majd megmondom, hogy miért.
A klubok többségénél ugyanis minden fillérnek helye van, a költségvetések igen feszesek, s nem lehet csak úgy dobálózni 25500 euróval. Ráadásul akkor nem, amikor a játékosok többsége – ha nehezen is -, de elfogadta a fizetésének a csökkentését, megértve, hogy most éppen nem a Kánaán világát éljük az élet egyetlen területén sem. Azt azért meg kell jegyeznünk, hogy azok a klubok akiknek felajánlották ezt a lehetőséget az elmúlt években keményen megdolgoztak sikereikért, azért, hogy rangjuk legyen, azért, hogy az európai elithez tartozhassanak. Ilyen a mi klubunk, az Egri Vízilabda Klub mind a női, mind a férfi csapata ami igen is töltsön el büszkeséggel valamennyiünket.
A klubelnök szerint sem a sportolóktól, sem az egri szurkolóktól, vízilabda barátoktól nem lenne sportszerű megvonni a Bajnokok Ligája élményeit. Ezért eldőlt: A ZF- Eger női és férfi együttese is indul. A részletek pedig egyszer csak majd kiderülnek, ha a rendező, a LEN véglegesíti a programot, képes lesz versenykiírást produkálni. Mert eddig csak annyi derült ki, hogy a fizetési határidőket nagyon pontosan tartaniuk kell a kluboknak.
A pénzbeszedésen kívül kevés fogalmuk lehet arról, hogy konkrétan mit is akarnak kezdeni Európa legrangosabb vízilabda kupasorozatával. Pedig a jó példa ott van előttük. A foci BL. Csak le kéne másolni, mint ahogy tették azt a kézilabdások is. Igaz, ebben van egy kis bibi. Ott a rendezőknek is vannak kötelezettségeik, s a részvevőknek jogaik.
Igaz, a LEN központban már tavaly sem tűnt fel senkinek, hogy a vonósnégyesből hiányzik a brácsás…Nekem a klasszikus vicc jut eszembe az egészről, amikor a süket és a vak egy zenekarban játszik. Megkérdezi a süket:- Játszunk már? Mire a vak:- Miért? Már táncolnak…?