Randevú Párizsban, avagy találkozás az olimpián
- Írta: Kis Szabó Ervin
- Lábtempó
- Találatok: 953
Élete legizgalmasabb nyara. Mit mondott a kutyának, meg a macskának? Kimondják az igent? LEN és FINA vizsgák után. Ausztrálián kívül minden földrészen. Miért fontos a megjelenés? Már részt vesz a hazai játékvezetők képzésében. A legmagasabb kategóriában, azaz A+-ban. Fiatal, de rutinos. Mi kerül az utazótáskába? Az elefánt arca és hátsója. Mindkét nemnek vezethet bár... Miért nem akar szerepet vállalni a döntőben? Többek között ezekről beszélgettünk Kovács Cs. Tamással, aki szinte állandóan úton van és nagyon készül élete nagy eseményeire, mindenek előtt a párizsi olimpiára.
- Randevú Párizsban, avagy találkozás az olimpián?
- Igen, ez valószínű, hogy csak így lesz. A menyasszonyom, Szilágyi Dorka, a női válogatott felkészülésének résztvevőjeként éppen most, a beszélgetésünk idején érkezik meg San Francisco-ba, ahol tíz napot edzőtáboroznak az amerikai csapattal. Majd az olimpiára indulás előtti két hetet töltik itthon, de valószínesíthető, hogy csak Párizsban találkozunk. Mondtam is a kutyának, meg a macskának, hogy a gazdájukat egy jó darabig még csak fotóról láthatják. Aztán ha én sem vagyok itthon, akkor Szellák Csenge aki a gondjukat viseli.
- Az olimpiát követő időszak sem lesz izgalommentes számotokra...
- Ha a jó Isten, meg mi is úgy akarjuk, akkor augusztus 24-én mondjuk ki a boldogító igent.
- Addig azonban még történik ez, az...
- Az élet nagy rendező. Hálát adhatunk a sorsnak, hogy mind a ketten részesei lehetünk minden sportoló legnagyobb eseményének, az olimpiának. Bár még nincs végleges kerethirdetés a női válogatottnál, de nagyon bízunk benne, hogy Dorka is képviselheti hazánkat.
- Te mióta tudod, hogy szerepet kapsz? Egyáltalán hogyan érkezik egy ilyen felkérés?
- Már márciusban megkaptam az értesítést, hogy számításba vettek a játékvezetői csapatban. Végigfutott bennem az elmúlt tizenhárom év. A számtalan hazai rangadó, a nemzetközi kupák, az Európa-, és világbajnokságok. Nagyon jó érzés töltött el, hiszen az olimpia a játékvezetői pályafutásban is a csúcsot jelenti. Mindenki úgy kezd hozzá, hogy egyszer majd az ötkarikás játékokon akar sípolni.
- Mi kell ahhoz, hogy valaki nemzetközi játékvezető legyen?
- Nem kevés kitartás, következetesség, szerencse, mint az élet minden területén, és mindenek előtt a hazai szövetség ajánlása. Ezt követően az európai szervezet, a LEN két elméleti és egy gyakorlati vizsgáján kell megfelelni. Nekem 2015-ben sikerült vennem ezt az akadályt. A gyakorlati vizsgán egy Grúzia - Törökország mérkőzést kellett vezetnem.
- Nem éppen vízilabdázásukról híres nemzetek...
- Az lehet, de nem volt véletlen, hogy ezt a feladatot kaptam. Ez ugyanis mindig egy túlfűtött presztízs csata, ahol arra voltak kíváncsiak, hogy miként tudom kézben tartani a fizikai atrocitásoktól sem mentes örökrangadót. Nem volt egyszerű, de sikerült, legalábbis így értékelték. Aztán a világszervezet az akkor még FINA elméleti képzésén is meg kellett felelnem 2017-ben. Azóta büszkén mondhatom, hogy a nemzetközi kategorizálás legmagasabb szintjét értem el, az A+ kategóriát.
- Van valamiféle speciális felkészülés az olimpia előtt? Elméleti, gyakorlati, vagy esetleg fizikai?
- Speciális felkészülés abból áll, hogy folyamatosan bíráskodom, különböző nemzetközi mérkőzéseken. A közelmúltban vezettem máltai szuper kupát, horvát-magyar felkészülési mérkőzést, Görögországban nemzetközi tornát. A fizikai felkészülésről meg annyit, hogy nem követelmény, de úgy gondolom, hogy rendkívül fontos a megjelenés. Akkor vagy hiteles, ha egy sportesemény résztvevőjeként sportos alkattal állsz oda. Résztveszek a hazai játékvezetői képzésben és ennek a kérdésnek mindig nagy hangsúlyt adok. Nekem is napi programom a sportolás.
- Harmincöt éves vagy. Életkorban hol helyezkedsz el a játékvezetői karban?
- Már nem én vagyok a legfiatalabb, de még középkorúnak sem vagyok tekinthető. Fiatal, de rutinos játékvezetőnek számítok.
- Mi kerül a párizsi indulás előtt az utazótáskába?
- A kötelező ruházati felszerelések, sípok, sárga és piros lap, valamint egy érme, amit a sorsolásoknál kell használni.
- Ez utóbb speciális, vagy olyat használsz, amilyet akarsz?
-Van aki nem is érmét használ, hanem a tartalék sípját dugja el a kezébe és azt kell eltalálni, vagy a sárga lapot dobja fel, mert annak is két oldala van. Én történetesen egy Ázsiában kapott érmét használok, aminek egyik oldalán egy elefánt arca van, a másikon pedig az elefánt hátsója.
- Eddig többségében férfi mérkőzéseken láthattunk. Alakulhat úgy, hogy női meccset is vezetsz?
- Igen, bár az a törekvés, hogy a férfiak a férfi, a nők pedig a női mérkőzéseken közreműködjönek. Egy dolgot nem szeretnék: döntőt vezetni. Játsszák csak azt mindkét nemben a magyarok.
- A nőknek, vagy a férfiaknak könnyebb vezetni?
- Azt szoktam mondani, hogy a női nemnél már csak a női igen a szebb. Szoktunk beszélni erről Dorkával, és ilyenkor mindig félve jegyzem meg, hogy a női vízilabdából sok mindent nem értek.
- Ennyi levegőben eltöltött idő után meg kell kérdeznem, hogy hogyan viszonyulsz a repüléshez?
- Elég jól. Szerencsés vagyok, mert ha a fejemet meg tudom támasztani, akkor könnyen elalszom. Azonban ha nem, akkor egy jó könyv, vagy egy film segít.
- Párizs valamivel több mint két óra repülés. Jó utat, sok sikert, aztán pedig boldog házaséletet!